Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Travelmarketing.pl | 13 lipca 2024

Scroll to top

Top

2 komentarze

Raport SEO 2018. Kto jest liderem w turystyce?

Raport SEO 2018. Kto jest liderem w turystyce?
Piotr Kasperczak

Od kilku lat firma Mayko pokazuje liderów poszczególnych branż pod względem widoczności w wynikach naturalnych Google. Dla osób, które śledzą aktualne trendy w SEO raport „Liderzy swoich branż” może okazać się ciekawą lekturą.

Postanowiłem więc nieco uważniej przyjrzeć się wynikom w sektorze travel i porównać je z poprzednimi latami.

Jak powstał raport SEO 2018?

Autorzy podsumowania zebrali dane z każdego miesiąca ub. roku, a wyniki pokazują ich uśrednioną roczną wartość. Wybierając zatem lidera poszczególnych branż, wzięto pod uwagę średnią szacunkowego ruchu wyników naturalnych w wyszukiwarce Google. Raport też z każdym rokiem uwzględnia coraz większą liczbę branż. Jeszcze w 2015 roku było ich 13, obecnie to 15 najpopularniejszych w Polsce sektorów, takich jak Nieruchomości, Praca, Motoryzacja czy Turystyka.


Wykres obrazujący szacunkowy ruch z naturalnych wyników wyszukiwania Google w 2018 roku w kategorii „Turystyka”

Dane zebrano na podstawie narzędzia Semstorm, ale w tym roku autorzy postanowili wzbogacić go o liczbę unikalnych domen prowadzących do danego serwisu (na podstawie Surfer). Oczywiście nie zabrakło podsumowania oraz komentarzy specjalistów zajmujących się tematyką SEO.

SEO w turystyce – kto jest liderem?

Nikt chyba nie jest zaskoczony, że na pierwszym miejscu pod względem szacunkowego ruchu z naturalnych wyników wyszukiwania w sektorze turystycznym znalazł się Booking.com. Choć jeszcze kilka lat temu nie było to takie oczywiste. Warto przypomnieć, że w tym samym raporcie w 2015 roku pierwsze miejsce należało do eholiday.pl. A jeszcze pod koniec 2014 roku w badaniach Gemius / PBI Booking.com znajdował się tuż za serwisami eholiday.pl i nocowanie.pl.

Ranking widoczności domen w naturalnych wynikach wyszukiwania Google w kategorii „Turystyka”

Od 2016 roku w raporcie SEO niekwestionowanym liderem pozostaje Booking, a za nim plasują się niezmiennie – eholiday.pl i itaka.pl. Na dalszych miejscach znalazły się: travelplanet.pl, wakacje.pl, esky.pl, tui.pl i trivago.pl. Sporą niespodzianką od dwóch lat jest dla mnie obecność w TOP10 serwisu goeuro.pl.

Na pewno ciekawym uzupełnieniem jest liczba domen linkujących do witryn znajdujących się w TOP10. Co ważne, Surfer pokazuje jedynie wartościowe linki, które mają naturalny ruch oraz jakąkolwiek widoczność w wynikach wyszukiwania Google.

Czego mi zabrakło w raporcie?

W Raporcie „SEO 2018 – Liderzy swoich branż” zabrakło na topowych miejscach kilku ważnych turystycznych graczy, którzy od lat generują duży ruch organiczny – takich jak airbnb.pl, travelist.pl, nocowanie.pl czy tripadvisor. Pytanie, czy znaleźli się poza pierwszą dziesiątką, czy raczej zostali pominięci w tym rankingu. Brakuje też konsekwencji. Jeśli do travelowego worka wrzucamy witrynę goeuro.pl (wyszukiwarkę połączeń lotniczych, autobusowych i kolejowych), to w zestawieniu powinien się znaleźć także serwis rozkład-pkp.pl.

Wykres obrazujący liczbę domen linkujących do serwisów na podstawie narzędzia SURFER

Zabrakło też krótkiego podsumowania danych i wypowiedzi ludzi z sektora turystycznego. Komentarze eksperckie dotyczą co prawda tematyki SEO, ale nie analizy ruchu organicznego w branży travel. Ubolewam nad tym, zwłaszcza że takie wypowiedzi osób z Itaki i serwisu Wakacje.pl pojawiły się w ubiegłorocznym raporcie SEO 2017. Na pewno stanowiłoby to dużą wartość dla wielu podmiotów, które walczą o wysokie miejsca w takich zestawieniach.

fot. StockSnap / pixabay.com, grafiki i raport – MarketingwSieci.pl

Piotr Kasperczak - trener i dodarca z zakresu marketingu internetowego w turystyce. Ojciec-założyciel TravelCampu (pierwszego w Polsce barcampu dla branży turystycznej i sektora horeca), koordynator wielu projektów edukacyjnych (m.in. Travel 2.0, Profitroom on Tour), autor bloga TravelMarketing.pl. Od wielu lat związany z branżą turystyczną, szkoli hotelarzy i doradza wielu markom turystycznym w zakresie skutecznej promocji w internecie.

Comments

 1. Wojciech Przekop

  Panie Piotrze, bardzo bym Pana prosił o podesłanie mi mailem (w.przekop@mayko.pl) info jakich wg Pana zabrakło serwisów w rankingu + krótkie uzasadnienie. Taki feedback bardzo mi sie przyda przy kolejnych edycjach raportu.

  Dziękuje za ciekawy wpis dot. raportu 🙂

  • TravelMarketing.pl

   Wojtek, dziękuję za Twój komentarz do mojego komentarza na temat Raportu SEO 2018 🙂 Moje uwagi przesłałem mailem. Mam nadzieję, że okażą się pomocne w kolejnych edycjach!

   Pozdrawiam

   Piotr

Dodaj komentarz