Stan email marketingu w branży turystycznej
Eksperci email marketingu z GetResponse już po raz drugi podjęli się sprawdzenia stanu marketingu w Polsce. W tym celu przebadali 223 różnej wielkości firmy z 15 branż. Efektem przeprowadzonego badania jest, opublikowany w ubiegłym tygodniu, obszerny raport prezentujący poziom zaawansowania i skuteczności email marketingu w zależności od wielkości firmy oraz branży.
Z raportu “Stan email marketingu w Polsce 2013” wynika, że najwyższy poziom email marketingu w Polsce prezentują duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników oraz firmy z branż: nieruchomości (73%), turystyki (72%) i e-marketingu/e-commerce (71%).
Email marketing w turystyce
Firmom z tego sektora zabrakło zaledwie jednego punktu procentowego, aby stanąć na najwyższym miejscu podium. Wysoki ogólny wynik (72%) branża turystyczna w dużej mierze zawdzięcza dbałości o dostarczalność, budowę bazy subskrybentów oraz optymalizację wiadomości.
Na uznanie z pewnością zasługuje fakt, że branża turystyczna pokonała zdecydowanego lidera rankingu – sektor e-marketingu i e-commerce. Mimo że uzyskany przez branżę turystyczną ogólny wynik jest wysoki, to w szczegółowej analizie i tak można znaleźć wiele elementów, które wymagają doprecyzowania.
Budowa baz subskrybentów
Najpopularniejszym sposobem budowania bazy odbiorców jest umieszczanie formularza na stronie internetowej oraz blogu. Z tej metody korzystają wszystkie przebadane firmy z sektora turystycznego.
Niestety już tylko 66% firm wysyła emaile z prośbą o potwierdzenie subskrypcji do nowych odbiorców. Tyle samo wykorzystuje serwis społecznościowy Facebook do budowania bazy subskrybentów. A jedynie 33% badanych z tego sektora gromadzi kontakty do swojej bazy w trybie offline: na targach, konferencjach lub w sklepach.
Pod względem poziomu zaawansowania email marketingu turystyka zajmuje jedno z najwyższych miejsc, ulegając w tym roku jedynie branży nieruchomościowej
Optymalizacja formularzy zapisu
Ten element kampanii email marketingowych to zdecydowanie mocna strona branży turystycznej. Wszystkie badane firmy zadeklarowały, że opisują swoim odbiorcom treść newsletterów, które będą otrzymywać. A 66% stara się, aby formularz zapisu nie tylko znajdował się w widocznym miejscu strony głównej, ale również był powtarzany na każdej podstronie.
Z kolei tylko 33% firm zadeklarowało, że zachęca do zapisu oferując darmowe dodatki, zniżki, prezenty, itp.
Segmentacja i jakość bazy
Ten element można uznać za piętę achillesową branży turystycznej. Nawet jeśli 66% firm segmentuje bazę odbiorców w oparciu o dane deklaratywne (płeć, geo-lokacja) lub w oparciu o zachowania odbiorców (otwarcia, kliknięcia). To już tylko 33% przeprowadza kampanie reaktywacyjne adresowane do osób, które nie otwierają wiadomości przez dłuższy okres czasu oraz usuwa ze swoich baz subskrybentów nieaktywnych przez ostatnie 6 miesięcy (brak otwarć i kliknięć).
Optymalizacja newsletterów
Firmy dużą wagę przywiązują w szczególności do rozpoznawalnej nazwy pola nadawcy oraz umieszczania w wiadomościach ikon linkujących do portali społecznościowych. Nieco gorzej (66%) wypadły takie elementy jak: testowanie elementów wiadomości w testach A/B/X, wdrażanie do kampanii wiadomości automatycznych (autoresponderów), czy analizowanie statystyk wysyłek.
Dopracowania wymagają w szczególności takie elementy jak personalizacja wiadomości o dane osobowe subskrybentów i dodawanie do wiadomości sekcji Preheader.
Dostarczalność
To dzięki dbałości o dostarczalność branży turystycznej udało się uzyskać tak wysoki wynik końcowy. Wszystkie badane firmy wysyłają newsletter regularnie (min. raz w tygodniu), wysyłane wiadomości zwierają link wypisu z bazy subskrybentów, a wysyłane wiadomości są dostarczane do skrzynek najważniejszych klientów poczty elektronicznej.
Więcej informacji na temat poziomu zaawansowania email marketingu w Polsce można znaleźć w raporcie “Stan Email Marketingu w Polsce”.
Dodaj komentarz